Wiza na Kubę

WIZA I FORMALNOŚCI

Jeśli udajemy się na wyjazd zorganizowany, zwykle to organizator zapewnia wizę (która nazywa się tak naprawdę 'kartą turysty'), niezbędną do wjazdu na teren Kuby. Przed wyjazdem dobrze się jednak wczytać w umowę, którą podpisujemy, żeby mieć pewność, że tak faktycznie jest.

Jeśli natomiast jedziemy na własną rękę, wówczas sami musimy postarać się o kartę turysty. Jej koszt w Ambasadzie Republiki Kuby to 22 euro (płatne tylko gotówką). Możemy pojechać sami do Warszawy lub zlecić to firmie pośredniczącej za odpowiednią opłatą (ok. 100 zł). W obu przypadkach do jej wydania potrzebny będzie paszport, ważna polisa ubezpieczeniowa oraz mail z rezerwacją noclegu. Paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Kuby. Trzeba mieć również bilet wylotowy (nie koniecznie powrotny na tej samej trasie).

UWAGA ISTOTNA ZMIANA!!!
Ambsada Kuby została przeniesiona i obecnie mieści się przy ul. Domaniewskiej 34a w Warszawie.

Zmieniły się też zasady i obecnie na wizę czeka się 7 dni, nie ma możliwości jej załatwienia tego samego dnia, jak to było dotychczas.

Ambasada Republiki Kuby
ul. Rejtana 15 m. 8
02-516 Warszawa
tel.: 848 17 15, 646 11 78
fax: 848 22 31
embacuba@medianet.pl
Wydział Konsularny
consulcu@medianet.pl

Jest jeszcze trzecia opcja zakupu Tarjeta de turista. Jeśli lecimy z Niemiec, a bilety zakupiliśmy bezpośrednio w liniach lotniczych (np. Condor) lub u niemieckiego pośrednika, to kartę możemy kupić w biurze danej linii lub pośrednika już na lotnisku tuż przed wylotem. Oszczędza nam to drogi do Warszawy, a kosztuje 25 euro.

Ponadto, jak już wspomniałam wyżej, konieczna jest rezerwacja noclegu i czasem to sprawdzają na granicy przy wjeździe. Osoby podróżujące na własną rękę powinny mieć również środki finansowe w wysokości 100 CUC na każdy dzień pobytu (lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej na Kubie), bądź też posiadać kartę kredytową.

W razie pobytu dłuższego niż 30 dni wizę można przedłużyć na miejscu na kolejne 30 dni, czyli w sumie do 60 dni pobytu. Należy przedłożyć do wglądu: paszport, bilet lotniczy i rachunek za opłacone zakwaterowanie oraz uiścić 25 CUC. Można to załatwić w Oficinas de Inmigración y Extranjería.

Oczywiście istnieją jeszcze inne rodzaje wiz (rodzinna, biznesowa), jednak tarjeta de turista jest tą najbardziej popularną i jedyną właściwą przy wyjazdach turystycznych.

Karta turysty składa się z dwóch części: jedna zostanie nam zabrana zaraz po przylocie na Kubę przy odprawie, drugą zaś musimy okazać przy wylocie i nie wolno jej zgubić, bo będą ogromne problemy z opuszczeniem wyspy.


Tarjeta de turista (karta turysty, czyli kubański odpowiednik wizy)KUBAŃSKI INSTAGRAM

@cubaenfoto