Banki i wymiana pieniędzy na Kubie


KARTY PŁATNICZE

W przypadku kart płatniczych, podobnie jak przy ubezpieczeniach, trzeba zwrócić uwagę czy emitent karty, którą chcemy się posługiwać (czyli bank, który nam kartę wydał) nie ma kapitału amerykańskiego (np. Citibank). Jeśli tak, to możemy pożegnać się z wypłatami pieniędzy z bankomatów na Kubie. Jest ciągle emabargo i nic, co amerykańskie, na Kubie nie przejdzie.

Ponadto trzeba zwrócić uwagę na organizację płatniczą, do której należy nasza karta. Visa i Mastercard działają na Kubie bez problemu, natomiast Maestro już nie.


Tak naprawdę karty na Kubie służą tylko do wypłat z bankomatów. W niewielu miejscach można płacić kartą. Sama dostępność bankomatów pozostawia wiele do życzenia. I o ile w Hawanie nie ma z tym problemu, to w mniejszych miastach już tak, nie mówiąc o prowincji. Wyjeżdżając więc poza stolicę, lepiej zaopatrzyć się w większą ilość gotówki. Rozsądnym wtedy jest podzielenie jej na kilka kwot i rozlokowanie w różnych miejscach.

Rozliczanie transakcji bankowych odbywa się w następujący sposób: wypłata/płatność następuje w CUC, ale od razu na Kubie jest to przeliczane na USD, tak więc informacja do naszego banku trafia właśnie w tej walucie, następnie nasz bank dokonuje przewalutowania na EUR i dopiero potem na PLN. Nie muszę chyba dodawać, że na każdym przewalutowaniu tracimy. Tak więc można zastanowić się przed wyjazdem czy nie warto byłoby pokusić się o konto walutowe w dolarach wraz z kartą do niego, żeby nie tracić na podwójnym przewalutowaniu naszych płatności.


WYMIANA PIENIĘDZY

Jak już wspomniałam w poprzednim poście na temat pieniędzy, walutę na Kubie można wymienić w bankach lub kantorach wymiany walut, które nazywają się tam CADECA (skrót od hiszp. Casa De Cambio). Większość banków czynna jest do 16. Niektóre nawet do 15 lub 14.30. Trochę lepiej jest z kantorami wymiany CADECA - zwykle pracują do 18. Wyjątkiem jest kantor w Hotelu Nacional (calle 21 y O) czynny do 23 oraz całodobowy w Hotelu Habana Libre (calle 23 y L).

Można wymieniać następujące waluty:
  • GBP Funt Sterling
  • CAD Dolar Kanadyjski
  • CHF Frank Szwajcarski
  • JPY Yen 
  • MXN Peso Meksykańskie
  • DKK Korona Duńska
  • NOK Korona Norweska
  • SEK Korona Szwedzka
  • EUR Euro
  • USD Dolar Amerykański
Nie opłaca się wymieniać USD! O tym dlaczego, czyli o podatku Fidela pisałam w poprzedniej notce. Niekorszystny kurs plus obowiązkowy podatek sprawiają, że zostaje tego tyle, co kot napłakał. Wszystkie aktualne kursy można sprawdzić na stronie banku centralnego Kuby.

Kursy w CADECA są wszędzie jednakowe, na lotnisku są nieco mniej korzystne, więc najlepiej wymienić tyle, żeby mieć na dojazd do Hawany i pierwsze jedzenie, a potem wymienić w kantorze. Zwykle bardziej opłaca się wymienić w kantorze niż w banku, ale zawsze warto wejść i porównać. Moim zdaniem najlepiej zabrać gotówkę (EUR lub CAD), a wypłaty z bankomatów mieć tylko w rezerwie.

CZEKI PODRÓŻNE

Czeki podróżne nie są honorowane.

KUBAŃSKI INSTAGRAM

@cubaenfoto