11. biennale szuki w Hawanie

Tegoroczne hawańskie biennale zapowiada się nader ciekawie. Rozpoczyna się 11 maja i potrwa miesiąc. W tym czasie prezentowane będą prace 115 artystów z 43 krajów (na tej liście niestety nie ma Polski...).


Biennale od wielu lat cieszy się dobrą sławą i rokrocznie przyciąga na Kubę coraz większe rzesze zainteresowanych. Nie ma oficjalnych statystyk ilu miłośników sztuki odwiedzi biennale i ilu z nich przybędzie na wyspę z zagranicy. Wiadomo jednak, że w samych Stanach Zjednoczonych złożono 1300 wniosków o pozwolenie na wylot na Kubę (ze względu na zerwane stosunki dyplomatyczne od wielu lat Amerykanie mieli zakazane wyjazdy na Kubę, mogli to robić jedynie nieoficjalnie przez Kanadę lub Meksyk; od tego roku wydawane są specjalne zezwolenia dla osób, które wyjeżdżają np. w ramach wymiany kulturalnej).

Prezentacje będą odbywać się nie tylko w galeriach i muzeach, ale także na ulicach. Od kilku tygodni przestrzeń publiczna jest przygotowywana pod tym właśnie kątem. Część prac i eksponatów pewnie na stałe wpisze się w hawański krajobraz. Przykładem jest uliczne grafitti, które już od kilku tygodni powstaje w różnych miejscach stolicy Kuby.

Autorami są dwaj artyści: Francuz podpisujący się jako JR oraz rezydujący na nowojorskim Brooklinie José Parlá.

InsideOutProject JR rozpoczął w roku 2000, a inspiracją był znaleziony w paryskim metrze aparat fotograficzny. Od tego czasu przemierza świat dokumentując za pomocą aparatu i kamery sztukę uliczną i rozpowszechnia przesłania, które chcą przekazać artyści poprzez swoje grafitti.

JR tak mówi o projekcie: "W społeczeństwie obrazów jesteśmy nieustannie bombardowani twarzami ludzi, często znanych ludzi. Zwykle jednak te obrazy nie przestawiają opinii zwyłych zjadaczy chleba. Chcę, by w centrum uwagi znaleźli się anonimowi ludzie. Chcę wynieść na ulice ich twarze i redefiniować znaczenie słowa bohater."

Dzieła są, moim zdaniem, fantastyczne! Kto wie, może z czasem Hawana zostanie królową street art'u...? Wszak grafitti w nic nie wpisuje się tak dobrze, jak w szare, odrapane ściany, odpadające tynki, prześwitujące przezeń cegły...

Jak Wam się to podoba?KUBAŃSKI INSTAGRAM

@cubaenfoto