Dzień Ojca

Na Kubie Dzień Ojca jest (podobnie jak Dzień Matki) świętem ruchomym i przypada na trzecią niedzielę czerwca. W większości krajów Ameryki Łacińskiej obchodzi się go właśnie dzisiaj. Jedynie w Nikaragui pokrywa się on z terminem polskim, czyli 23 czerwca.Ponoć święto to ma swe źródło w początkach ubiegłego wieku, kiedy to weteran wojny domowej w USA, niejaki William Dodd, utracił swą ukochaną żonę, kiedy ta rodziła mu ich szóste dziecko. Od tamtego czasu ojciec poświęcił się wychowaniu dzieci, a jedna z córek chcąc złożyć mu hołd, wybrała datę jego urodzin poświęcając ten dzień wszystkim ojcom.

Święto początkowo nie zyskało powszechnego uznania, i nawet na jakiś czas popadło w zapomnienie, ale powoli, dzięki różnym inicjatywom społecznym, zaczęło wracać do łask. W kubańskim kalendarzu zapisało się na dobre w roku 1938, a przyczyniła się do tego pisarka Dulce María Borrero.

Dzień obchodzi się rodzinnie, spotykając się na domowym obiedzie. Mężczyźni składają sobie życzenia i gratulują posiadanych pociech.

Nie zapomnijcie - w Polsce to święto już w najbliższą sobotę! Macie kilka dni, by kupić jakiś drobiazg dla Waszych Rodzicieli lub choćby zorganizować spotkanie ze szklaneczką rumu - z takiego prezentu ucieszy się każdy Tato :)

KUBAŃSKI INSTAGRAM

@cubaenfoto