Kuba. Przewodnik Marco Polo *Pascal*

Wydawca: Pascal
Liczba stron: 128
Data wydania: 2008
Autor: Gesine Froese
ISBN: 9783829766456
Stan: Nowa
Język: Polski
Cena: 20,50 zł


[nota wydawcy]


Przewodnik "Kuba" zapewni Ci wakacje w nastroju salsy na białych plażach i w zabytkowych miastach portowych, a przede wszystkim w słynnej Hawanie oraz pełnym temperamentu Santiago de Cuba.

W kawiarniach Hawany spotkasz cały świat i wiele duchów. Może nawet w barze Floridita lub Bodeguita del Medio natkniesz się na cień papy Hemingwaya popijającego daiquirí albo Al. Capone z cygarem w zębach. W słynnej rewii Cabaret Tropicana zatańczą dla ciebie (również) najlepsze kubańskie tancerki w skrzących się kostiumach.

Czas stanie w miejscu, kiedy będziesz podglądać flamingi na lagunach Cayo Coco i Playa Santa Lucía lub żerujące w zatokach Ciénaga de Zapata krowy morskie i czyhające na zdobycz krokodyle czy też spróbujesz karmić rekiny w wodach niedaleko Playa Santa Lucía. Zapadnie Ci w pamięć dotyk morza, kiedy zanurzysz się w krystalicznej wodzie w zagłębienia koralowca w Caleta Buena, i dotyk wiatru, kiedy popędzisz motorówką po Río Canimar.

Zachwycą Cię amerykańskie samochody sprzed kilkudziesięciu lat sunące po uliczkach Hawany, gorący nastrój karaibskiego Santiago de Cuba oraz panorama czerwonych dachów i brukowane uliczki kolonialnego Trinidadu, a także Santa Clara, gdzie pochowano Che Guevarę.

Przewodnik "Kuba" z nowej serii "Marco Polo" oddaje współczesny styl życia i spełnia oczekiwania ludzi młodych: jest dynamiczny, radosny i pełen luzu jak Ty. 

W niekonwencjonalny sposób przedstawia tę piękną wyspę za pomocą barwnych zdjęć z życia, sympatycznych, dowcipnych opisów, emocjonalnych uwag autorów. 

Zawiera skondensowane, wyłącznie istotne informacje: co zobaczyć, gdzie się bawić w dzień i w nocy, co jest na topie, gdzie na zakupy, jak dotrzeć do odludnej zatoki czy plaży, gdzie słychać tylko szum morza, dworku lub wiejskiego hoteliku z dala od zgiełku... W przewodniku "Kuba" szybko znajdziesz potrzebne Ci informacje. Nie stracisz czasu. Jesteś na wakacjach!

Wykorzystuje formy przekazu stosowane w internecie, jak blogi, telefonii komórkowej, jak sms, i prasie. Jest zwięzły, czytelny, kolorowy. Wiesz, czym się go je. To twój świat! 

Z tym przewodnikiem można odpoczywać tak, jak się chce. Chcesz się bawić? Przewodnik podpowie najlepsze miejsca na imprezę. Masz ochotę na zakupy? Proszę bardzo! Marzysz o cudnej plaży? Chcesz, masz! Pragniesz zobaczyć najciekawsze zakątki? Świetnie! Przewodnik niczego Ci nie narzuca. Jesteś na wakacjach!


Ja posiadam ten przewodnik w wydaniu z 2002 roku.


Jest to mały, kieszonkowy przewodnik. W początkowych rozdziałach zawiera ogólne informacje o kraju, historii i kulturze. Dalej podział jest podobny jak w poprzednim przewodniku, czyli Hawana plus trzy części wyspy. Na końcu proponowane wycieczki oraz informacje praktyczne.

Trudno zmieścić wiele szczegółowych informacji na 100 stronach formatu jednej trzeciej A4. Niemniej jednak zawiera wszystkie najważniejsze punkty dla zwiedzających. Jest przejrzysty, przy każdym opisywanym miejscu czy zabytku podane są adresy i ceny. W niektórych akapitach zawiera wyróżnienia, imitujące podkreślenia żółtym fluorescencyjnym markerem, ciekawostek, które warto zapamiętać. Wszystko to na kredowym papierze i okraszone kolorowymi zdjęciami.

A na końcu miła niespodzianka - mapa wyspy i centrum stolicy. Jednak obie mapy na tyle dokładne, że z powodzeniem możemy odpuścić kupowanie osobnych map. Hawana przedstawiona jest od La Habana Vieja po Vedado i Plaza de Revolucion. Nie dopatrzyłam się skali tej mapki, ale jest naprawdę przejrzysta i ma zaznaczone wszystkie najważniejsze punkty. Ta mapka znajduje się na rozkładanej podwójnej tylnej okładce przewodnika.

Jeśli chodzi o mapę samej Kuby, co nazwano atlasem samochodowym, podzielona jest na aż 18 stron. I jedyne czym może ustępować prawdziwej mapie, to skala (która również nie jest podana), ale zaznaczone są na niej autostrady, drogi dwupasmowe, główne i drugorzędne. Cała legenda tej mapy jest dość bogata i myślę, że nie powinniśmy się z tą mapą zgubić podróżując samochodem.

Biorąc pod uwagę, że mapy Kuby, jak i Hawany, mogą nie być wszędzie dostępne, jest to warta rozważenia alternatywa.

Podsumowując, sam przewodnik do zaplanowania podróży i zwiedzania nie jest zły, pod warunkiem, że nie mamy wygórowanych ambicji co do szczegółowości zwiedzania. Z pewnością wystarczy na relaksacyjny spacer po Hawanie. Wspomniane mapy stanowią duży plus, zwłaszcza w odniesieniu do ceny przewodnika. No i na plus należy zaliczyć kieszonkowy rozmiar.

KUBAŃSKI INSTAGRAM

@cubaenfoto