Fidelito Castro - syn Fidela Castro - popełnił samobójstwo

Najstarszy syn kubańskiego przywódcy rewolucyjnego Fidela Castro, Fidel Castro Diaz-Balart, znany również jako "Fidelito" (Mały Fidel) z powodu uderzającego podobieństwa do ojca, popełnił samobójstwo w czwartek 1 lutego 2018, podały kubańskie agencje.

Źrodło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Castro-Chaplygin-Valdez.jpg


Z powodu długotrwałej depresji był początkowo hospitalizowany, a następnie kontynuował leczenie w trybie ambulatoryjnym. Miał 68 lat.

Wykształcony w byłym Związku Radzieckim Fidelito, wrócił na Kubę jako specjalista nuklearny i zajął od razu wysoką pozycję w rządzie. Ze wszystkich dzieci Castro, to właśnie z nim ojciec wiązał największe nadzieje.

Urodził się w 1949 roku z krótkiego małżeństwa Fidela z Mirtą Diaz-Balart, zanim ten obalił wspieranego przez USA dyktatora i zbudował państwo komunistyczne. Jako dziecko był przedmiotem dramatycznego sporu o opiekę między rodzinami matki i ojca, gdyż krótko po objęciu władzy przez Fidela, Mirta zdecydowała się na emigrację do USA.

Przez swoją matkę Castro Diaz-Balart był kuzynem niektórych z najbardziej zatwardziałych wrogów Castro w społeczności kubańskich emigrantów amerykańskich, reprezentanta USA Mario Diaz-Balarta i byłego amerykańskiego kongresmana Lincolna Diaz-Balarta.

Miał troje dzieci - Mirtę Marię, Fidela Antonio i José Raúla - z Natashą Smirnova, którą poznał w Rosji w trakcie swoich studiów.

KUBAŃSKI INSTAGRAM

@cubaenfoto