Pogoda na Kubie

Pytanie o pogodę na Kubie, to jedna z najpopularniejszych fraz wyszukiwania na blogu i jedno z najczęstszych pytań przewijających się przez moją skrzynkę (czasem pada nawet pytanie o konkretną datę ;) ). I jest to dla mnie całkowicie zrozumiałe, bo kto by chciał jechać na wakacje i spędzić je w hotelowym pokoju dlatego, że... pada. Trochę już o pogodzie pisałam przy okazji sezonowości i kupowania biletów, ale najwyraźniej wnie wyczerpałam tematu :)Kuba znajduje się w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, gdzie występują tak naprawdę tylko dwie pory roku: sucha i deszczowa. Pora sucha trwa od listopada do kwietnia jest mniej wilgotna i chłodniejsza, ze średnią temperaturą oscylującą w ciągu dnia wokół poziomu 26-29º C, a najniżsżą (zwykle w nocy) 18-20º C. Kiedy temperatura spada do 20º C to dla Kubańczyków jest to prawdziwa zima, wszyscy wyciągają kurtki, szaliki i kozaki. Serio! Te zimne fronty są jednak przejściowe i nie trwają dłużej niż kilka dni.Lato to pora deszczowa. Średnie temperatury wynoszą ok. 32°C przy dużej wilgotności powietrza. Średnia temperatura wody wynosi 25°C na wybrzeżu.Jednak w sezonie od końca maja do listopada mogą wystąpić huragany, a większość opadów deszczu przypada najpierw na czerwiec, a w dalszej kolejności na sierpień, wrzesień i październik. Sezon huraganowy jest od lipca do listopada, wrzesień i październik są miesiącami z najwyższym prawdopodobieństwem wystąpienia cyklonu. Kiedy występują huragany, z reguły nie stanowią one zagrożenia dla życia, jednak mogą powodować przerwy w planach podróży. Kuba jest bardzo dobrze zorganizowana i zdyscyplinowana, jeśli chodzi o przygotowane do takich zdarzeń i mają doskonałe procedury ewakuacyjne. Turyści otrzymują wtedy najwyższy priorytet.

Temperatury przez cały rok są wysokie, ale występują widoczne amplitudy w ciągu roku. Najgorętsze miesiące to czerwiec, lipiec i sierpień - wysokie temperatury przy bardzo dużej wilgotności powietrza. Nie znamy tego typu pogody w Polsce i dla wielu osób to połączenie jest nie do zniesienia. W większości ludzie podróżujący na Kubę są właśnie zaskoczeni poczuciem gorąca. Zatem jeśli ktoś nie przepada za upałami, to zdecydowanie lepszym pomysłem będzie jechać na Kubę porą suchą, czyli w okresie naszej zimy i wiosny. To zresztą dobry moment, żeby uciec trochę od jesiennej deprechy i braku słońca, która wszystkim w Polsce w tym czasie permanentnie doskwiera.Z drugiej strony, lato jest najbardziej interesujące na Kubie, ze względu na obfitość owoców, a także wiele imprez odbywających się w tym czasie. W Santiago de Cuba odbywa się karnawał, a w wielu miastach na całej wyspie różne festiwale. Jest to również czas na wakacji dla Kubańczyków i zbiega się z sezonem wakacyjnym w Europie i w USA.

Szczyt sezonu na Kubie to Wielkanoc, Boże Narodzenie i Nowy Rok, kiedy to hotele, loty i wycieczki trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Ceny za noclegi również są znacząco wyzsze w tych okresach.

KUBAŃSKI INSTAGRAM

@cubaenfoto