11 ciekawostek z życia Fidela Castro

Dziś, jako że to rocznica urodzin Fidela Castro, kilka ciekawostek z jego życia:

1. Był najdłużej panującą głową państwa na świecie jeśli chodzi o XXw. przywódców nie będących królami - funkcję przywódcy państwa pełnił przez 52 lata i 62 dni. Jeśli weźmiemy pod uwagę rodziny królewskie, to wyprzedza go tylko brytyjska królowa Elżbieta II, która objęła tron w 1952 roku.https://www.flickr.com/photos/marcelo_montecino/9609361na licencji CC 2.02. Ma 11 dzieci z 7 partnerkami, z których tylko 2 to prawowite żony.

3. W czasie swego urzędowania przeżył 630 zamachów na swoje życie.

4. Magazyn "Time" umieścił go na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi wszechczasów.

5. Przyznano mu rekord Guinessa za najdłuższe przemówienie wygłoszone w Organizacji Narodów Zjednoczonych - trwało 4 godziny i 29 minut. Jednak jego najdłuższe przemówienie, które wygłosił na Kubie trwało 7 godzin.

6. W młodości był zapalonym bejsbolistą i grał na pozycji miotacza.

7. Po ogłoszeniu, że jest ateistą uległy poważnemu ochłodzeniu stosunki między Kubą a Stolicą Apostolską, ale plotką jest, że Fidel został ekskomunikowany przez Papieża Jana XXIII.

8. Matka Fidela zanim została żoną jego ojca, była gosposią jego i jego pierwszej żony.

9. Uwielbiał cygara, ale ze względów zdrowotnych przestał je palić w 1985 roku.

10. Jego pierwsza żona, Mirta, wniosła o rozwód podczas gdy Fidel siedział w więzieniu. Powodem były zamienione listy, które Fidel wysyłał równolegle do żony i do kochanki.

11. Jego słynna broda była wynikiem zimnej kalkulacji - Fidel miał ponoć powiedzieć, że skoro ma spędzać 15 minut dziennie na goleniu się, daje to około 5500 minut rocznie, więc on woli ten czas spożytkować na ważniejsze rzeczy.

KUBAŃSKI INSTAGRAM

@cubaenfoto