Transport na Kubie - pytania i odpowiedzi

Dzisiaj przytaczam pytania pojawiające się w mailach do mnie odnośnie transportu. Jeśli macie więcej pytań, zadawajcie je pod tym postem w komentarzach.Korzystając ze strony Viazul są połączenia między poszczególnymi miastami, także z lotniskiem
- czy należy spodziewać się opóźnień względem rozkładu? 20 minut nie robi różnicy, ale 1,5 godziny na trasie na lotnisko może boleć
Na długich trasach (Hawana - Santiago) mogą być opóźnienia, natomiast z Hawany do Varadero raczej nie. A przynajmniej nie aż takie, bo jedzie się jakieś 2,5h, więc musiałby się stać nie wiem jaki kataklizm żeby autostrada była nieprzejezdna. 

- czy są jacyś alternatywni przewoźnicy? – połączenia są dosyć rzadkie
Jest druga firma autobusowa ASTRO, ale z zasady jest tylko dla Kubańczyków, często bilety są wykupione z dużym wyprzedzeniem, bo jest to tańsza opcja i niewiele osób stać na podróżowanie Viazulem. Ale, tak jak napisałam, linia jest przeznaczona dla lokalsów i mają prawo obcokrajowcowi nie sprzedać biletu lub sprzedać go po cenia Viazula w CUC. Poza tym, na lotnisko w Varadero nie dojeżdża, tam można się dostać tylko Viazulem lub taksówką. 

- a może są bardziej funkcjonalne metody przemieszczania się, pomijam wynajem samochodu (koszt)?
wynajem auta to droga impreza - ceny zaczynają się od 60 CUC za dzień (za małe skromne autko) + paliwo + ubezpieczenie + kaucja. Pociągów też nie polecam - rzadko jeżdżą, są w kiepskim stanie, spóźńiają się - gra nie warta świeczki. Opcja hardcore to autostop, ale od razu mówię, że może być ciężko - na Kubie z powodu niedoboru środków transportu sami Kubańczycy podróżują w ten sposób. Jedyną kartą przetargową musi być więc kasa dla kierowcy. Wielu kierowców nie chce zabierać nawet za kasę, bo wożenie turystów i można dostać karę. Opcją pośrednią jest wynajęcie lokalnego samochodu z kierowcą i przemieszczanie się od miasta do miasta. Na pewno będzie drożej niż Viazul, ale taniej niż wynajęcie auta. Chociaż jeśli do Waszej dwójki znajdziecie inną parę, to takie wynajęcie lokalsa jest już opcją opłacalną.
Negocjacje zawsze trzeba przeprowadzać PRZED wsiadaniem do samochodu czy taksówki. I tutaj przydaje się choćby podstawowa znajomość hiszpańskiego.

Przejazd z lotniska Varadero wieczorem do miasta – czy istnieje transport publiczny, czy należy zdać się na taxi?
Z lotniska wydostać się nie jest trudno - jest Viazul i są taksówki, poza tym jeżdżą autobusy i busy (np. Transtur) wynajmowane przez touroperatorów, rozwożące turystów z lotniska do poszczególnych hoteli w Varadero i do Hawany. Jeśli dobrze zagadać z kierowcą lub pilotką, to można się zabrać "na lewo". Taka podróż do Hawany kosztuje 20-30 CUC. Do Varadero ok. 10 CUC. Raczej na 100% po każdym przylocie taki autobus się znajdzie i jeśli do przyjazdu Viazula jest dużo czasu, to warto próbować z tymi autobusami.

Na ile wcześniej warto być na lotnisku odlatując z Kuby, zważywszy na wszystkie procedury?
Kubańska strona zastrzega sobie, że trzeba być na lotnisku 3 h przed wylotem. Wcale nie jest to dużo czasu, bo do odprawy są kolejki, a potem kolejne do przejścia przez bramki. Poza tym słyszałam, że kiedyś komuś zmienili godzinę wylotu na godzinę wcześniej (chociaż przypuszczam, że to akurat wiązało się ze zmianą czasu, która w marcu przypada na inny dzień niż w Europie, no ale taka była relacja tej osoby...). Jeśli jedziecie na własną rękę, a nie z biurem, dobrze jest dzień wcześniej zadzwonić i potwierdzić godzinę wylotu bezpośrednio na lotnisku.

Czy Kubańczycy dużo jeżdzą? Jak docierają do miejsc, trudno dostępnych dla publicznego transportu? – dogadują się ze znajomymi, autostop..?
 Widząc tłumy czekające na drogach wylotowych z Hawany i przy autostradach w miejscach zbiegu dróg, możnaby pomyśleć, że tak, Kubańczycy podróżują dużo. Ale przy tak kiepskim transporcie jest to niewiele w porównaniu do innych krajów. Jeżdżą wszystkim, czym się da - dogadują się ze znajomymi, stopem, ciężarówkami, wozami, rowerami... A do miejsc trudno dostępnych dostają się najczęściej... piechotą (lub stopem, przy odrobinie szczęścia).


To pytania z maili, myślę, że odpowiedzi przydadzą się również innym wyjeżdżającym :) Reszta informacji w poście o transporcie na Kubie.KUBAŃSKI INSTAGRAM

@cubaenfoto